Sağlık Senden Kamu Dışından Personel Alımına Dava

Sağlık-Sen’den kamu dışından aile hekimi alımına tepki geldi
SAĞLIK-Sen, aile hekimlerine, kamu çalışanı olmayan aile sağlığı elemanı alınmasının Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiğini savundu.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, aile hekimliklerine, kamu çalışanı olmayan aile sağlığı elemanı alınması eleştirilerek,devlet memurluğu için KPSS sınavına girip yerleşmeyi bekleyen onbinlerce hemşire-ebenin bulunduğu bir ortamda, özelden personel temininin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Anayasa hükmü var

Kamu hizmetinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerin devlet memurları ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesi konusunda Anayasa’nın hükmü bulunduğuna dikkati çekilen açıklamada, “Aile hekimlerine kamu çalışanı olmayan aile sağlığı elemanın alımı Anayasa’ya açıkça aykırılık teşkil etmektedir” ifadesi kullanıldı.
Konuyu değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanlığının KPSS havuzunda bekleyen on binlerce hemşire, ebe, sağlık memuru ve ATT bulunmasına rağmen, Maliye Bakanlığının yeterli sayıda vize vermemesi nedeniyle bu insanların kamu görevlisi olarak istihdam edilemediğini savundu.

Dava açacağız

Sağlık Bakanlığının duyurusunun iptali için dava açacaklarını belirten Memiş, şunları kaydetti:“Sadece aile hekimliklerinde değil, diğer sağlık kurumlarında da hemşire, ebe, sağlık memuruna ihtiyaç duyulmaktadır. Maliye Bakanlığı memur veya sözleşmeli personel kadrosu ihdas ederek mevcut talebi eritebilir. Ancak,Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğine göre en son çare olarak başvurulacak bir yöntemin bilinçli bir şekilde öncelikli tercih edildiği görülüyor. Bu kararı iyi niyetli bulmuyoruz.” Memiş, aile hekimliklerine dışarıdan personel alımına imkan tanıyan Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinin iptali için Danıştay’a açtıkları davanın ise Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ettiğini bildirdi.hürriyet

One thought on “Sağlık Senden Kamu Dışından Personel Alımına Dava

  1. Ben Asm’den doktor kendi akrabasını almak istediği için zorlamayla çıkarıldım.Dilekçemi geri almak isteyince de hipokrat yeminine yakışmayacak şekilde tehdit edildim.Doktora şiddetten bahsediliyor.Hiç bizlerden bahseden yok.Sağlığım Zaten bozukken doktor senin üç günde sağlığını bozarım.Zaten burda kalırsan sağlığın kalmayacak diye tehdit etti.Sözlü olarak şikayette bulundum .Söylediğini inkar etti.Belki benim gibi olan daha kaç kişi var.Keşke bu konuda yasal düzenlemeler yapılsa da doktorlara böyle haklar verilmese.Telefonum(05399237046)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>