Güvenlik Görevlilerine Müjde

Güvenlik Görevlerine 2013 de Kadro Müjdesi Haberi İçin Tıklayınız.
Kamu borçlarını yeniden yapılandıran ve içerisinde kamu alacaklarına “af, kısmi af, ceza ve faiz” indirimi gibi düzenlemeler içeren kapsamlı torba yasa tasarısının ardından, AKP bu kez, çeşitli kanunlarda değişiklik öngören torba yasa teklifi hazırladı.

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak’ın imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifi ile “Orman Kanunu, Köy Kanunu, Avukatlık Kanunu, Tarım Reformu Kanunlarında” değişiklik öngörülüyor.


-KÖYLÜLER ODUN DIŞI ORMAN ALANLARINDAN YARARLANACAK-

Köy Kanunu’nda yapılan değişiklik ile; daha önce belediye haline dönüşmek veya başka belediyelerin sınırlarına dahil olmak üzere tüzel kişiliğini kaybeden köylerde, çeşitli nedenlerle taşınmaz satışı yapılan hak sahiplerinin ödemesi gereken hesap, kesinleşmemiş davalarda uygulamayacak.

Yapılan bir diğer düzenlemeye göre; orman köyleri sınırları içerisinde odun dışı orman alanlarından köylülerin faydalanması öngörülüyor. Daha önce köylülerin idareten faydalandığı alanlara şimdi kanuni dayanak getiriliyor.

Bu çerçevede; Köylerde, köylüler odun dışı orman alanlarında yetişen defne, kestane, mantar GİBİ ürünlerden faydalanacaklar. Bunun için idareden izin almaları gerekmeyecek.

Öte yandan kanuna dayanılarak, odun dışı orman alanlarında ağaçlandırma yapılacak.

-ARAZİ TAPULAŞTIRILMASI KOLAYLIĞI-

Düzenleme; Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu’nda, “toplulaştırma” başlıklı maddeyi değiştiriyor. Yapılan değişiklikle; steğe bağlı olanlara öncelik vermek kaydıyla, arazi toplulaştırmasını teşvik için ilgili kuruluşça arazi genişletmek ve kredi imkanlarından daha fazla yararlandırmak gibi destekleyici tedbirler getiriliyor.

Bu çerçevede; Toprak ve su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi, kırsal alanda su temini ve kullanılmış suların uzaklaştırılması hizmetleri, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleriyle birlikte planlanacak. Tarla içi geliştirme hizmetleri; tarla yolları ve sanat yapıları, açık ve kapalı drenaj, sulama tesisleri, kimyasal maddeler kullanılarak arazi ıslahı, toprak muhafazası ve dere yatağı ıslahı gibi faaliyetleri kapsayacak. Toplulaştırmada kanal ve yol gibi, kamunun ortak kullanacağı alanlar olarak planlanan yerlerdeki mütemmim cüzlerin karşılığı ile çiftçiye yeni parseller teslim edilene kadar doğabilecek gelir kayıplarını, uygulayıcı kuruluş karşılayacak.

-YÜZDE 12 SİGORTA PRİMİ İŞVERENLERCE ÖDENECEK-

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yapılan değişiklikle; kullandıkları aylıksız izin sürelerinin bitiminden sonra göreve başlayanlar ile göreve başlaması için tanınan süreler ile bir yıl ve daha az süreyle aylıksız izne ayrılan sigortalıların, aylıksız izinli oldukları tarihteki prime esas kazançları üzerinden yüzde 12 genel sağlık sigortası primi işverenlerce ödenecek. Ancak askerlik hizmeti nedeniyle aylıksız izne ayrılanların primlerinin ödenmesinde bir yıllık süre sınırı aranmayacak.

Ar-Ge projelerinin desteklenmesi amacıyla ödeneği bulunan merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin tümü tarafından yapılan ödemelerin toplamı, her takvim yılı için 30 milyon TL’yi geçemeyecek. Mevcut düzenlemede bu rakam 10 milyon TL idi.

-BARO BOÇLARINA DÜZENLEME-

Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikle; avukatların ödenmemiş baro ödeneği kesintilerinin kanunun yürürlüğe girmesinden sonra bir ay içerisinde ana paranın ödenmesi halinde, işlenmiş faiz borcu silinecek. Baro keseneğinin ödenmemesine bağlı olarak yürütülen levhadan ve sicilden silme işlemleri ile bir ay süreyle durdurulacak, staj yapan avukatların kredi borcunun tamamının, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren bir ay içerisinde ödenmesi halinde, işlem faiz borcu silinecek.-ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE KADRO TAHSİSİ-

Torba teklifle; Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanununda da değişiklik yapılıyor. Özel güvenlik görevlilerine kadro tahsisi öngören düzenleme ile; özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması yapılacak. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe 5 yıl süreli çalışma izni verilecek. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her 5 yılda bir yenilenecek.Çalışma izninin yenilenebilmesi için, güvenlik soruşturmasının olumlu olması ve özel güvenlik yenileme eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması zorunluluğu da kaldırılıyor.

Yapılan değişiklikle; Yükseköğretim kurumlarının güvenlikle ilgili fakülte ve meslek yüksekokullarından mezun olanlar ile fakülte veya meslek yüksekokullarının güvenlikle ilgili bölümlerinden mezun olanlarda silah eğitimi dışında özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmayacak. Mevcut düzenlemede, mezun olduktan sonra 5 yıl süreyle bu şartın aranmayacağı hüküm altındaydı.

23 thoughts on “Güvenlik Görevlilerine Müjde

 1. peki aralıkta bu yasadan yaralanacağımız söyleniyor bize özel güvenlik görevlileri olarak verilen kadro ve çift maaş sözünün yerine getirilmesini istiyorum heyecanla bekliyoruz eger geçerse ve rahmetli muhsin yazıcıoğlu ve başbakana minnettar kalacaz. bu sözü biran önce yerine gelmesi dileğiyle olursa çok dua alacaklar olmazsa beddua alacaklar.

 2. ben özel güvenlik görevlisi olarak kadronun biran önce gündeme gelmesini istiyorum ve benim işlerimin gerçekleşmesi için kadronun gelmesi şart inşallah gerçekleşir.

 3. öyle umut ediyorum ve herkesin yüzü ozaman gülecek kadro geldiği zaman polilerin bütünözellikleri bize geçecek hem polislerin yükü de hafiflemiş olacak.

 4. verilen söz yerine getirilirse arkadaşımın dediği gibi dua söz yerine getirilmesse beddua….. artık bu işe bir çözüm bulmaları lazım yeter artık bizde diğer insanlar gibi hakkımızı istiyoruz.

 5. Kurumda ozel guvenlik gorevlisiyim. Kurunda kadrolu devlet statusu altinda calisan guvenlik gorevlilerle ayni isi yapiyoruz. Onlarin izinleri var maslari yuksek. Rapor alsalar bisey olmaz. Yarin isten cikarim derdi yok. Bizim ise sirket sahibi hasta olup rapor almayin on isgununu gecerse isten cikis veririz diyolar. Hasta olmuycakmisiz. Ufak hattada isten atiliyoz. Her insan hata yapar. Yazik ben bide istimlak maduruyum. Basbakanimiz birazcik daha bizi dusunsun. Sirket kazanmasin. Az olsun maasimiz ama sonumuzu biraz sezelim. Sirketin kolesi olmaktan kurtarin devletin kkolesi olalim cok daha iyi. Maas az olsun ama kadro olsun. Ne insanlarla ugrasip canimizi tehlikeye attigimizi bilin. Bu dunyaya bikez geldik onuda sirket kolesi degil allahin kolesi olalim. Gerekli mercilere lasir umarim sesim.. Arz ve tesekkur ederim.

 6. çıktı çıkıyor derken 2 senedir çıkıyor bu yasa kimseyi kandırmanın anlamı yok çıkacaksa çıksın artık çıkmayacaksada açıklansın da beklemeyelim artık insanları kandırmanın yada bekletmenin anlamı yok tam yetkili birinin açıklama yapmasını bekliyoruz artık….

 7. ben özel güvenlik görevlisiyim haftaiçi 14 saat hafta sonu 20 saat nöbet tutuyorum ben 800 tl maaş alıyorum her şey dahil bir temizlik firmasında çalışan kişi ise 800 tl artı yemek artı yok gibi olanakları var iken bizim böle çalışmamız adaletmi soruyorum sizlere sayın büyüklerim.nerde bizim haklarımızı koruyan kişi ve kişiler bende özel güvenlikçilerle ilgili bir yasa duydum ama duydugumla kaldı sizcde duyumla kalmalımı yoksa icraatamı dökülmeli haklarımızı istiyorum kendi adıma ve bütün güvenlik görevlisi arkadaşlarım adına özlük haklarımızı istiyorum.

 8. ben ünlü bir mağazada güvenlik görevlisiyim maaşım 830 ve 3 cocuk babasıyım başbakanımız 3 cocuk diyor ama şu yasayı hızlandırmıyor birde işimiz kolay bir iş değil hırlıyla hırsızla çetelerle uğraşıyoruz lütfen şu yasayı bian evvel cıkarında bizde hakkımızı alalım yetkilerimizi alalım 3 çocuk demeyle olmuyor saygılar

 9. ben 5 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum kadro gelecek diyolar bence hayal bari maaşlarımızı düzeltin aldıgımız paradan her ay borçlu kalıyoruz eyer ek iş yapmassak halimiz perişan sayın başbakanımıza rica ediyorum lütfen sorunumuzu çözsün

 10. ak parti tekrar iktidar olmak istiyorsa özel güvenlik kadroya gecer sizde tekrar makam koltuklarınıza oturursunuz

 11. ben özel güvenlik görevlisiyi bir kurumda çalışıyorum 2 yıldabir girdi çıkış yapıtorlar hiç haklarımızı ne şirket veriyor nede kurum veriyor neden müfettişler neden konturol yapıyorlar neden yasal işlem yapmıyorlar illaki davamı açmak lazım bu sorunun cevabını istiyorum birde bizlerin hahlarını nasıl yiyorlar

 12. ben özel güvenlik görevlisiyi bir kurumda çalışıyorum 2 yılda bir girdi çıkış yapıyorlar hiç haklarımızı ne şirket veriyor nede kurum veriyor neden müfettişler neden kontrol yapıyorlar neden yasal işlem yapmıyorlar illaki davamı açmak lazım bu sorunun cevabını istiyorum birde bizlerin haklarını nasıl yiyorlar

 13. Kurumda ozel guvenlik gorevlisiyim. Kurunda kadrolu devlet statusu altinda calisan guvenlik gorevlilerle ayni isi yapiyoruz. Onlarin izinleri var maslari yuksek. Rapor alsalar bisey olmaz. Yarin isten cikarim derdi yok. Bizim ise sirket sahibi hasta olup rapor almayin on is gununu gecerse isten cikis veririz diyolar. Hasta olmuycakmisiz. Ufak hattada isten atiliyoz. Her insan hata yapar. Yazik ben bide istimlak maduruyum. Basbakanimiz birazcik daha bizi dusunsun. Sirket kazanmasin. Az olsun maasimiz ama sonumuzu biraz sezelim. Sirketin kolesi olmaktan kurtarin devletin kkolesi olalim cok daha iyi. Maas az olsun ama kadro olsun. Ne insanlarla ugrasip canimizi tehlikeye attigimizi bilin. Bu dunyaya bikez geldik onuda sirket kolesi degil allahin kolesi olalim. Gerekli mercilere lasir umarim sesim.. Arz ve tesekkur ederim

 14. Kurumda ozel guvenlik gorevlisiyim. Kurunda kadrolu devlet statusu altinda calisan guvenlik gorevlilerle ayni isi yapiyoruz. Onlarin izinleri var maslari yuksek. Rapor alsalar bisey olmaz. Yarin isten cikarim derdi yok. Bizim ise sirket sahibi hasta olup rapor almayin on is gununu gecerse isten cikis veririz diyolar. Hasta olmuycakmisiz. Ufak hatada isten atiliyoz. Her insan hata yapar. Yazik ben bide istimlak maduruyum. Basbakanimiz birazcik daha bizi dusunsun. Sirket kazanmasin. Az olsun maasimiz ama sonumuzu biraz sezelim. Sirketin kolesi olmaktan kurtarin devletin kolesi olalim cok daha iyi. Maas az olsun ama kadro olsun. Ne insanlarla ugrasip canimizi tehlikeye attigimizi bilin. Bu dunyaya bikez geldik onuda sirket kolesi degil Allahin kolesi olalim. Gerekli mercilere ulasir umarim sesim.. Arz ve tesekkur ederim

 15. Allah Büyük; Başbakanımız yorumlarımızı okumuştur işşallah biz güvenlikçileride kadroya alır hakkımızı verir inanıyorum hayırlısı işallah

 16. Arkadaslar ben 7 yıldır öz guv olarak calısıyorum,bunlar kadroyu kısıye ozel cıkarırlar amca oglu dayı oglu vs .akp lılerın bıraz daha sansı olabılır.ha bırde askerlık yapan arkadaslar bılırler askerlık dusecek dendı benım bıldıgım 20 yıl surdu.buda surer.bızler affola ama ancak boyle bos konusuyoruz ne olacaksa.iş olsun

 17. özel güvenlik için kadrolaşma ne zaman gelıyor arkadaşlar bir bılgınız varmı ben bir türlu bu sorunun cevabını bulamadım nezaman gerçekleşek başbakanımız ne zaman kadrolaşma getırecek özel güvenlik için … kadrolaşma gelmesini istiyoruz artık…

 18. Daha çok bekleriz.biri de başbakan okumuştur inşallah diye yazmış.bu kadar saf olmayın yaa.başbakanın işi yok forumlara girip yorum mu okuyacak.hükümetten gelecek iyilik Allah’tan gelsin ve hakkım haram olsun.çoluk çocuklarından çıksın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>